Teknik

Teknik

Avlite Sistemleri Çalışma Prensipleri

Avlite sokak aydınlatmaları kullanıcı dostu ve bakım gerektirmeyecek şekilde tasarlanmıştır ve yıllarca güvenilir servis sunar.

Güneş Modülü Çalışma Prensipleri

Sokak aydınlatmalarının güneş modülleri bataryayı şarj edebilmek için gün ışığını elektrik akımına dönüştürür. Bu batarya geceleri sokak aydınlatmalarının çalışabilmesi için gereken gücü sağlar.
 

Çok düşük akım kullanarak çalışabilen mikro işlemciler, geliştirilmiş yazılımlar aracılığıyla ışığın fonksiyonlarını kontrol eder.
 

Bu fonksiyonlar geceleri ışığı aktifleştirmek, uygun flaş kodunun seçilebilir hale getirmek ve yoğunluğu ayarlamaktır. Mikro işlemciler DC/DC dönüştürücüsüyle yüksek yoğunluktaki LED’lerin sırasını yönlendirir. Bu da LED’lerin farklı voltajlarda ve dış ortam sıcaklıklarında çalışabilmesini sağlar.
 

Merkezi işlemci bataryanın aşırı şarj edilmesini engeller ve cihaz kazaen oluşan hasarı önlemek amacı ile uzaktan olarak polarite korumalıdır.  Gün batımında mikro işlemciler aktif hale gelir ve sokak aydınlatması ayarlanabilir döner flaş kod düğmeleri ile tanımlandığı biçimde çalışmaya başlar.







Güneş Modülü Performansı

Solar modüller genellikle 25°  sıcaklıkta 15° bir açıda bulundukları enleme göre ne kadar güneş ışığına maruz kaldıklarına göre derecelendirilir. Bu noktada modüllere maksimum gün ışığı ulaşır. Çıkış gücü Watt olarak derecelendirilir(Ör: 2 Watt’lık bir modül 12 Volt’luk bir pili 120mA olarak şarj eder). Güneş modülleri bulutlu ya da kapalı günlerde daha düşük çıktı üretir (çok kapalı günlerde bataryaların dolum oranı %85 kadar düşse de aydınlatmanın parlaklığı değişmez).

Modülün güneşe olan açısı önemli ölçüde bataryanın doldurulmasını etkiler, özellikle enlem derecesi yükseltir. Bundan dolayı, Avlite ürünlerinin bir kısmının yönü ayarlanabilir güneş modülü ya da yüzeyi güneşe göre konumlandırılmış modülleri vardır.

Avlite ünitelerinin, solar modüllerinin hücrelerin herhangi bir bölümüne gölge düşmeyecek şekilde açık alanda kurulmuş olduğundan emin olunmalıdır. Aynı şekilde en yüksek verimlilik için zaman içinde modüllerin temizlenmesi de önemlidir.